Wstrzymanie egzekucji z nieruchomości w procesie o pozbawienie wykonalności tytułu wykon
Wstrzymanie egzekucji z nieruchomości w procesie o pozbawienie wykonalności tytułu wykon

Wstrzymanie egzekucji z nieruchomości w procesie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego

3.9/5 - (7 votes)

Czy wstrzymanie egzekucji z nieruchomości jest tak naprawdę możliwe? Tak, pod warunkiem, że mamy podstawy do pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego.

Komornik wszczął egzekucję – co dalej?

Zacznijmy od początku. Załóżmy, że komornik wszczął egzekucję z nieruchomości, czyli chce zlicytować Twoje  mieszkanie, dom lub działkę. Jeżeli widzisz podstawy do podważenia tytułu wykonawczego to możesz wstrzymać tę egzekucję poprzez złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego do sądu przy którym działa komornik. W tym procesie możesz również złożyć wniosek o zawieszenie egzekucji z nieruchomości.

Wstrzymanie egzekucji z nieruchomości

Jeżeli sąd uzna Twoje roszczenia za choćby częściowo zasadne, powinien taką egzekucję zawiesić. Wskazuje na to m.in. Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 18.09.2017 r., I ACz 1239/17:

„Jeśli powód w toku sprawy o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego wykaże, że jego roszczenie jest choćby częściowo zasadne, to istnieją podstawy do zawieszenia prowadzonego postępowania egzekucyjnego”.

Proces o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego

Składając powództwo przeciwegzeucyjne kwestionujesz wysokość zobowiązania, wskazując w umowie klauzule niedozwolone, czy sposób naliczania odsetek niespójny z umową. Jedno i drugie ma wpływ na wysokość zobowiązania. To na pozwanym będzie spoczywał obowiązek udowadniania, że klauzule niedozwolone w rzeczywistości nimi nie są (Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 18.09. 2017 r., I ACz 1239/17, LEX nr 2362425).  W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta. Pozwany powinien wykazać, że wskazane klauzule były uzgodnione indywidualnie, a także że nie były sprzeczne z dobrymi obyczajami ani nie naruszały ich interesów.

Wstrzymanie egzekucji komornika

Jeżeli przeciw Tobie komornik prowadzi egzekucję
Sprawdź czy nie będziemy w stanie Ci pomóc

Zgłoś się a przeanalizujemy Twoją sprawę bezpłatnie!
Kliknij poniżej aby zapoznać się z naszą ofertą

Kliknij by otrzymać pomoc!   

Jeżeli sąd uzna Twoje roszczenia za zasadne, nastąpi wstrzymanie egzekucji z nieruchomości. W czasie procesu nie będziesz musiał się martwić, że komornik zlicytuję Twój majątek.

Skutek procesu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego

Sąd zakończy postępowanie i wyda wyrok, w którym może uznać Twoje powództwo w całości bądź w części, albo oddalić powództwo. Oddalenie powództwa w całości to dla Ciebie najgorszy scenariusz. Sąd utrzyma w mocy tytuł wykonawczy, a komornik będzie mógł przeprowadzić egzekucję. Uznanie Twojego powództwa w całości to z kolei całkowita wygrana. Natomiast uznanie go w części, znaczy tyle, że wierzyciel nie będzie mógł prowadzić egzekucji co do oddalonej kwoty.

Prezes Legal Media. Od 6 lat zajmuje się kwestiami zadłużenia konsumentów. Specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń konsumenckich względem instytucji finansowych. Zgłębia zagadnienia związane z nadmiernym zadłużeniem. Ukończył zarządzanie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz archiwistykę na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

podpisanie ugody
Poprzedni wpis

Podpisanie ugody z firmą windykacyjną- jakie wywołuje skutki?

egzekucja komornicza
Następny wpis

Egzekucja komornicza a mieszkanie za granicą

Ostatnie z BTE