dokumenty plik
Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU

4.5/5 - (17 votes)

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym zostało szczegółowo omówione  we wpisie :Sprzeciw od nakazu zapłaty 2018 – wzór objaśnieniem. Temat dzisiejszego wpisu jest podobny, dotyczy jednak sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym przez tzw. e-sąd.

Nakazy te wydawane są przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie w VI Wydziale Cywilnym. Jest to jedyny taki sąd w Polsce, w którym możliwe jest prowadzenie postępowania drogą elektroniczną. Swój sprzeciw możemy jednak wnieść w tradycyjnej formie listownej.

Tak samo, jak w zwykłym postępowaniu upominawczym, na wniesienie sprzeciwu mamy 14 dni od dnia doręczenia nam nakazu zapłaty. Jak wcześniej wspomniałam – wnieść go możemy w tradycyjnej formie, wysyłając listem poleconym na adres sądu, tudzież drogą elektroniczną po uprzednim zalogowaniu się na stronie internetowej e-sądu.

[easy_image_gallery gallery=”125″]

W celu ułatwienia samodzielnego sporządzania sprzeciwu można pobrać nasz gotowy wzór, który zostanie omówiony poniżej.

Pobierz wzór – Sprzeciw od nakazu w EPU

docx dl
 

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Napiszemy sprzeciw za Ciebie!

  1. Na początku należy podać datę oraz miejscowość sporządzania sprzeciwu.
  2. Poniżej wskazujemy sąd, do którego ma trafić nasz sprzeciw – w przypadku nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym będzie to wyłącznie Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny (ul. Boczna Lubomelskiej 13, 20-070 Lublin).
  3. Poniżej koniecznym jest wskazanie stron postępowania – powoda oraz pozwanego – nas. Musimy wskazać dokładny adres miejsca zamieszkania, lub siedziby obu stron.
  4. Poniżej, z lewej strony podajemy wartość przedmiotu zaskarżenia (skrót W.P.Z.), czyli z jaką zasądzoną do zapłaty przez sąd kwotą się nie zgadzamy. Jeżeli zaskarżamy nakaz zapłaty w całości, należy podać całą kwotę, na jaką opiewa nakaz, a wcześniej pozew powoda.
  5. Pod wartością przedmiotu zaskarżenia wskazujemy sygnaturę akt – znajdziemy ją na nakazie zapłaty, gdyż nadaje ją sąd. W przypadku elektronicznego postępowania upominawczego jej początkiem będzie „VI Nc-e……………”.
  6. Następnie, jeszcze przed uzasadnieniem, podajemy szczegółowe dane sprawy – od jakiego nakazu zapłaty wnosimy sprzeciw, do jakiego sądu (będzie to w/w Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie), w sprawie o jakiej sygnaturze i określamy, czy zaskarżamy nakaz zapłaty w całości, czy w części. W tym miejscu należy także wskazać, o co wnosimy – najczęściej będzie to oddalenie powództwa oraz rozpoznanie sprawy pod naszą nieobecność.
  7. W uzasadnieniu przedstawiamy swoje argumenty, dlaczego samo powództwo powinno ulec oddaleniu, a więc dlaczego uważamy wydanie przedmiotowego nakazu zapłaty za niesłuszne. Co prawda z mocy samego prawa po skutecznym wniesieniu sprzeciwu nakaz zapłaty utraci swą moc, a w EPU nie ma konieczności umotywowania swojego sprzeciwu, warto jednak uzasadnić swoje żądanie.
  8. Sporządzony sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym podpisujemy czytelnie swoim imieniem i nazwiskiem.
  9. Ostatnim elementem naszego sprzeciwu są załączniki. Jeśli nie powołujemy w sprawie żadnych dowodów, ograniczą się one do odpisu sporządzonego sprzeciwu dla drugiej strony – powoda. Oznacza to, iż do sądu wysyłamy dwa sprzeciwy, jeden dla sądu, drugi zaś dla strony powodowej. Nie ma konieczności samodzielnego wysyłania tego pisma na adres strony przeciwnej, gdyż leży to w gestii sądu i to on dokona doręczenia.

Po wniesieniu gotowego sprzeciwu do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie sprawa zostanie przeniesiona do sądu miejsca zamieszkania pozwanego. Nakaz zapłaty zostanie doręczony nam raz jeszcze, tym razem wraz ze wszystkimi załącznikami powołanymi w pozwie przez powoda. Należy pamiętać, że od tego nakazu sprzeciw musi zostać złożony raz jeszcze, ale do sądu naszego miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

wyrok
Poprzedni wpis

Oddalenie powództwa na kwotę 10793 zł

krok
Następny wpis

Jak przedawnić dług – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Ostatnie z Nakaz Zapłaty