plik dokumentów
Sprzeciw od wyroku zaocznego - wzór z objaśnieniem

Sprzeciw od wyroku zaocznego – wzór z objaśnieniem

4.5/5 - (32 votes)

Wydanie przez Sąd wyroku zaocznego ma miejsce, gdy pozwany nie stawi się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze w niej udziału. Niebudzące wątpliwości twierdzenia przytoczone przez powoda w pozwie oraz pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą uznawane są za prawdziwe. Pozwany nie zgadzający się z wydanym wyrokiem ma prawo wnieść sprzeciw od wyroku zaocznego.

  1. Co powinien zawierać sprzeciw?

Sprzeciw jako pismo procesowe powinien przede wszystkim czynić zadość wymaganiom formalnym, to znaczy określać:

  • Sąd, do którego jest kierowany– tj. nazwę oraz adres Sądu, który wydał skarżony przez nas wyrok;
  • wskazywać strony procesowe – ich dane oraz dane pełnomocników stron, jeśli występują w sprawie.
  • sygnaturę akt przypisaną do sprawy (widniejąca na skarżonym wyroku);
  • wartość przedmiotu zaskarżenia (w. p. z.) – tj. kwotę, którą kwestionuje pozwany;
  • rodzaj pisma – tj. „sprzeciw od wyroku zaocznego”
  • uzasadnienie wnoszonego sprzeciwu (patrz pkt. 2 artykułu)
  • wskazanie, o co wnosi pozwany – np. uchylenie wyroku;
  • dowód uiszczenia opłaty sądowej;
  • oraz zawierać własnoręczny podpis osoby, która go składa.

WAŻNE: w niektórych sprawach, m. in. w postępowaniu uproszczonym, istnieje wymóg złożenia niniejszego sprzeciwu na formularzu urzędowym! (niezastosowanie się do tego wymogu skutkować będzie wezwaniem strony do uzupełnienia braku w terminie siedmiodniowym, a po bezskutecznym upływie tego terminu sprzeciw zostanie odrzucony). Jeśli pozew został napisany na formularzu – również sprzeciw powinniśmy wnieść w tej formie.

Sprzeciw od Nakazu Zapłaty

Dostałeś Nakaz Zapłaty z Sądu lub Wyrok Zaoczny?
Masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu.
Zgłoś się a przeanalizujemy Twoją sprawę bezpłatnie!

Kliknij by otrzymać pomoc!   

  1. Uzasadnienie sprzeciwu

Pozwany musi uzasadnić, dlaczego zaistniała konieczność wniesienia niniejszego sprzeciwu – powinien przytoczyć zarzuty, jakie chce podnieść w sprawie oraz dowody dla uzasadnienia swoich twierdzeń. W sprzeciwie powinniśmy podnieść wszystkie zarzuty, którymi chcemy się posłużyć w sprawie, by nie utracić możliwości powołania się na nie w przyszłości. Bardzo istotne jest, by bardzo skrupulatnie wymienić dowody, na które chcemy się powołać, gdyż w razie zgłoszenia nowego twierdzenia, czy dowodu później (nie w sprzeciwie od  wyroku) Sąd pominie je uznając za spóźnione (o ile strona nie uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności).

  1. Załączniki:

Wspomniane powyżej dowody, jakie przytaczamy dla uzasadnienia naszych twierdzeń w sprzeciwie, wymieniamy kolejno na końcu przedmiotowego pisma jako załączniki. Niezmiernie ważnym elementem, o którym nie należy zapomnieć, jest załączenie, oprócz dowodów, także odpisu wnoszonego do sądu pisma dla strony przeciwnej – oznacza to, że identyczny komplet dokumentów, jak ten przygotowywany dla Sądu, należy przygotować również dla strony przeciwnej. Z racji tego, że sprzeciw od wyroku zaocznego podlega opłacie, do pisma należy załączyć również dowód dokonania takiej opłaty. Tak przygotowane 2 (lub więcej, jeśli na stronę powodową składa się więcej niż jedna osoba) komplety dokumentów należy doręczyć Sądowi, który wydał skarżony przez nas wyrok.

  1. Skutek wniesienia sprzeciwu od wyroku zaocznego:

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu skutkuje wyznaczeniem przez przewodniczącego terminu rozprawy i doręczeniem sprzeciwu (tj. przygotowanego przez nas kompletu dokumentów – sprzeciwu wraz z załącznikami) stronie powodowej. Wniesienie sprzeciwu spowoduje, że Sąd jeszcze raz przyjrzy się sprawie, jednak tylko w granicach zaskarżenia, tj. w zakreślonym przez sprzeciw zakresie. Po rozpoznaniu sprawy na wyznaczonej rozprawie Sąd wydaje wyrok i w zależności od tego, czy dał wiarę twierdzeniom pozwanego, czy też nie:

– utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok zaoczny (w całości lub w części)

– uchyla zaskarżony wyrok i orzeka o żądaniu pozwu,

– odrzuca pozew lub umarza postępowanie.

  1. Termin: pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od doręczenia mu wyroku.
  2. Opłata: sprzeciw od wyroku zaocznego, w odróżnieniu od sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, wymaga uiszczenia opłaty w wysokości połowy opłaty od pozwu – dla ustalenia jaka była wysokość opłaty za wniesienie pozwu w konkretnej sprawie, pomocna będzie ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Opłatę uiszczamy w kasie Sądu.

Zachowanie terminu oraz opłacenie sprzeciwu jest bardzo istotne, gdyż sprzeciw złożony po terminie, jak również ten, którego braków strona w wyznaczonym terminie nie uzupełniła, a także sprzeciw nieopłacony, sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.

7.Wyrok wydany w wyniku ponownego rozpoznawania sprawy przez Sąd można zaskarżyć – służy do tego apelacja.

WZÓR SPRZECIWU OD WYROKU ZAOCZNEGO W PRZYKŁADOWEJ SPRAWIE W ZAŁĄCZENIU!

docx dl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

pieniądze
Poprzedni wpis

Jaką część wypłaty z umowy o pracę może zabrać komornik?

dokument, formularz
Następny wpis

Jak uzupełnić braki formalne sprzeciwu?

Ostatnie z Antywindykacja