nie uwzględnienie przedawnienia

Sąd będzie mógł nie uwzględnić zarzutu przedawnienia

w Antywindykacja/Przedawnienie
Sąd będzie mógł nie uwzględnić zarzutu przedawnienia
4.3 (85.88%) 17 votes

Na samym początku 2018 roku ukazał się nowy projekt zmian w przepisach o przedawnieniu. Podobnie, jak ostatni, wprowadza on tzw. klauzulę generalną, zgodnie z którą sąd, według własnego uznania, będzie mógł w każdej sprawie nie uwzględnić zarzutu przedawnienia, jeśli stwierdzi, że w danej sprawie powołanie się na przedawnienie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jest to istotna i najgorsza dla dłużników zmiana. Projektowany art. 1171  kodeksu cywilnego ma brzmieć następująco:

 • 1 W wyjątkowych wypadkach sąd może, po rozważeniu interesów obu stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, jeżeli wymagają tego względy słuszności.
 • 2 Korzystając z uprawnienia, o którym mowa w § 1, sąd powinien rozważyć w szczególności:
 • długość terminu przedawnienia;
 • długość okresu od terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia;
 • charakter okoliczności, które spowodowały niedochodzenie roszczenia przez uprawnionego, w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczeń.

Oznacza to, że nawet jeśli w danej sprawie dojdzie do przedawnienia, to sąd nie będzie miał, jak jest obecne – obowiązku jego uwzględnienia. Sędzia będzie miał prawo stwierdzić, że jego zdaniem bliżej nieokreślone zasady słuszności przemawiają za tym, aby pozwany jednak spłacił swój dług. Omawiana norma jest tzw. klauzulą generalną, czyli nie określa dokładnie jakimi kryteriami ma się kierować sąd, który ją stosuje. To oczywiście zawsze pozostawia składowi orzekającemu wielkie pole manewru. Dla stabilności systemu prawnego zaleca się wprowadzanie jak najmniejszej ilości podobnych klauzul. Tutaj jednak ustawodawca zdecydował się taką zastosować. Powoduje to, że instytucja przedawnienia w praktyce może być wręcz pomijana przez sądy.

1 Comment

 1. przepis patologia! jak Ustawodawca będzie sobie tworzył takie przepisy, to może lepiej zlikwidować wszystkie ustawy bo po co nam one (ustawy) są potrzebne jak Sąd może sobie wyrokować jak będzie chciał….
  Bo przepis może sobie Sąd interpretować jak mu się spodoba….
  Czy PL to kraj sprawiedliwości.
  Przy takim przepisie, wierzyciel i dłużnik nie wie co ma robić bo pełnomocnik mu na pytanie jakie mamy szanse usłyszy od pełnomocnika “nie wiem zależy jak Sądowi moneta wypadanie”

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie z Antywindykacja

Idź na Początek