Upadłość konsumencka foto
Upadłość konsumencka foto

Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej cz.I

5/5 - (3 votes)

Wśród przesłanek ogłoszenia tzw. upadłości konsumenckiej, a więc warunków, od których uzależniona jest możliwość wydania przez właściwy Sąd postanowienia w tym przedmiocie, ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U.2016.2171 t.j. z dnia 2016.12.28) wymienia przede wszystkim stan niewypłacalności dłużnika, ujmowany jako stan niemożności wywiązania się przez niego z wymagalnych zobowiązań finansowych, zarówno tych prywatnoprawnych, jak i publicznoprawnych. Nie ma przy tym znaczenia rozmiar owej niewypłacalności; dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej wystarczające jest również posiadanie przez dłużnika zaledwie jednego wierzyciela.

Na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów w tym zakresie mamy do czynienia ze swoistym ułatwieniem dowodowym w postaci domniemania istnienia niewypłacalności w przypadku, gdy jego opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.”, co wynika wprost z treści przepisu art. 11 ust. 1 a) w/w ustawy.

Kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony w celu ogłoszenia upadłości dłużnika nieprowadzącego działalności gospodarczej jest wykazanie, iż do utraty jego płynności finansowej doszło w niezawiniony przez niego sposób.

Powyższe oznacza, że skorzystanie z dobrodziejstwa tej instytucji możliwe będzie jedynie w przypadku, gdy dłużnik wykaże w toku tegoż postępowania, że do spowodowania zaistniałej sytuacji faktycznej i prawnej bądź zwiększenia jej rozmiarów doszło bez jego umyślnego działania lub zaniechania, jak również bez rażącego niedbalstwa z jego strony. Zwykle to właśnie ten element wniosku o ogłoszenie upadłości przysparza dłużnikom najwięcej problemów.

Pomijając w tym miejscu szczegółowe rozważania na temat wielości i różnorodności teorii oraz poglądów, zarówno przedstawicieli doktryny, jak i samej judykatury w zakresie pojęcia winy stwierdzić należy, że, co do zasady, przesłanka niezawinionego doprowadzenia do stanu niewypłacalności dłużnika winna zostać uznana za spełnioną w przypadku niemożności postanowienia dłużnikowi zarzutu podjęcia nieodpowiedniej decyzji w konkretnej sytuacji. Tytułem przykładu można chociażby wskazać na zawieranie przez dłużnika kolejnych umów kredytowych w sytuacji, w której nie jest on w stanie regulować swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych. Taka bowiem okoliczność dowodzi rażącego niedbalstwa ze strony dłużnika, który powinien w konkretnej sytuacji kierować się logiką, zasadami doświadczenia życiowego, przewidując konsekwencje swego zachowania.

Pamiętać bowiem należy o tym, iż intencją ustawodawcy było objęcie procedurą oddłużeniową osób, które wskutek niezależnych od siebie okoliczności utraciły zdolność regulowania wymagalnych zobowiązań finansowych, powstrzymując się przy tym od pogłębiania stanu własnej niewypłacalności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

upadłość konsumnencka
Poprzedni wpis

Upadłość konsumencka

Upadłość Konsumencka
Następny wpis

Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej cz.II

Ostatnie z Dług