Nowelizacja przepisów o skardze na czynności komornika
Nowelizacja przepisów o skardze na czynności komornika

Nowelizacja przepisów o skardze na czynności komornika

3.7/5 - (9 votes)

Od 1 stycznia 2019 r. w życie wejdzie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Gros tych zmian dotyczyć będzie skargi na czynność komornika, którą niejeden dłużnik miał okazję złożyć. Być może ilość wpływających skarg skłoniła ustawodawcę do nowelizacji tych przepisów? Niemniej, celem zmian ma być zapobieżenie naruszeniom prawa przez komorników podczas dokonywanych przez niego czynności, jak i przywrócenie społecznego zaufania do zawodu komornika sądowego. Nie zapominajmy, że komornik sądowy jest przecież funkcjonariuszem publicznym. Z poniższego artykułu dowiesz się co zmienia nowelizacja przepisów o skardze na czynności komornika.

Czytaj więcej: Nowelizacja przepisów o komornikach sądowych – rewolucja w świecie windykacji

 Nowelizacja przepisów o skardze na czynności komornika:
Nagrywanie czynności komornika

Jedną z ważniejszych zmian będzie to, że od 1 stycznia 2019 r. czynności komornika w terenie (a więc poza kancelarią) będą musiały być nagrywane. Tak też komornik wchodząc do mieszkania dłużnika będzie musiał tę czynność rejestrować.. Poczynione nagranie audiowizualne zostanie następnie załączone do akt sprawy. Być może świadomość bycia nagrywanym powstrzyma niektórych komorników sądowych przed dopuszczaniem się nadużyć lub niestosownym zachowaniem podczas dokonywanych czynności. Działania komorników tym samym zaczną podlegać obiektywnej kontroli. Jednak głównym celem tej regulacji jest to, aby w razie wniesienia skargi na komornika można było odtworzyć nagranie i ocenić, czy skarga na czynność komornika jest zasadna. Jest to niezbędne chociażby w sytuacji, gdy skarżąca strona nie posiada świadka na potwierdzenie swoich racji.

Nowelizacja przepisów o skardze na czynności komornika:
Formularz skargi

Oprócz nagrywania czynności komornika w terenie ustawodawca wprowadza kolejną nowość. Komornik sądowy będzie miał obowiązek wręczyć nam, po dokonaniu czynności, formularz skargi na czynność komornika. Druk ten ma cechować się przejrzystością i klarownością, tym samym ma być łatwy do wypełnienia przez każdego skarżącego. Działanie to ma na celu umożliwienie skutecznego skarżenia czynności komornika, gdyż większość skarg nie jest uwzględnianych ze względu na braki formalne. Gotowy formularz skargi ze wskazaniem właściwego sądu do jej złożenia ma temu zapobiegać. Tym samym praca komorników sądowych będzie podlegała lepszej kontroli.

Sprzeciw od Nakazu Zapłaty

Szukasz pomocy w sprawach prawno-finansowych
Zapoznaj się z naszą ofertą

Kliknij by zobaczyć ofertę!   

Nowelizacja przepisów o skardze na czynności komornika:
Niższa opłata od skargi

 Oprócz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zmianie uległy także opłaty komornicze. W kontekście skargi na czynność komornika ważną dla nas informacją jest opłata. Od 1 stycznia 2019 r. opłata za złożenie skargi na czynność komornika zmaleje ze 100 zł do 50 zł. Oprócz konieczności opłacenia skargi warto pamiętać, że na złożenie jej mamy 7 dni. Od września 2016 r. skargę tę wnosimy do sądu rejonowego, w okręgu którego działa komornik, ale za jego pośrednictwem. Musisz o tym pamiętać, ponieważ jeśli się pomylimy, skarga może zostać odrzucona.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Nowelizacja przepisów o komornikach sądowych
Poprzedni wpis

Nowelizacja przepisów o komornikach sądowych – rewolucja w świecie windykacji

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym
Następny wpis

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Ostatnie z Antywindykacja