przedawnienie
foto zegar pieniądze przedawnienie długu

Kiedy przedawnia się dług?

5/5 - (6 votes)

Podstawowe terminy przedawnienia znajdziesz w art. 118 kodeksu cywilnego. Z tego przepisu wynikają trzy główne zasady:

1. Podstawowy termin przedawnienia wynosi 10 lat

Oznacza to, że w każdym przypadku, w którym prawo nie stanowi inaczej roszczenie ulegnie przedawnieniu właśnie po upływie tego okresu. W praktyce będą to głównie roszczenia osób fizycznych, tj. nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. roszczenia odszkodowawcze.

2. Termin przedawnienia dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą wynosi 3 lata

Jednak nas głównie interesuje zasada, zgodnie z którą roszczenia związane z działalnością gospodarczą przedawniają się po trzech latach. Chodzi tu oczywiście o prowadzenie działalności przez wierzyciela. Są to zatem wszystkie sytuacje, kiedy po obu stronach mamy przedsiębiorców, np. kredyt dla firm, jak i takie, w których po drugiej stronie jest konsument. Do tej grupy zalicza się zatem większość długów – kredyty konsumenckie, pożyczki.

3. Świadczenia okresowe przedawniają się z upływem 3 lat.

Zupełnie inną kwestią są świadczenia okresowe. Są to wszelkie świadczenia, które uiszczamy cyklicznie gdy z góry nie wiemy ile łącznie zapłacimy, jak czynsz najmu, alimenty i … odsetki. Jednak termin przedawnienia tych świadczeń to kwestia wymagająca szerszego potraktowania.  Na chwilę obecną najważniejsze dla nas jest, że jeśli przedawnia się dług główny to w tym samym momencie przedawniają się również odsetki. Nie może być zatem sytuacji takiej, że skutecznie powołujesz się na przedawnienie kredytu, a do zapłaty pozostaną „procenty”.

4. Wyjątki

No i na koniec, żeby nie było zbyt łatwo – od powyższych ogólnych reguł istnieje wiele wyjątków. Ale tym zajmę się w jednym z kolejnych wpisów. Na dziś najważniejsze jest dla Ciebie, że żaden z wyjątków nie przewiduje okresu dłuższego niż 10 lat ani krótszego niż pół roku. Znasz zatem najszersze ramy przedawnienia.
No tak… wiesz już jakie są terminy przedawnienia ale wypadałoby tez wiedzieć od kiedy właściwie te 10 czy 3 lata się liczą. Zapraszam zatem do lektury kolejnych wpisów.

Proszę pamiętaj, że w razie otrzymania nakazu zapłaty nie musisz sam zajmować się kwestią przedawnienia. W takim wypadku skontaktuj się ze mną za pomącą  formularza albo telefonicznie na nr 534 556 515. Dokonam bezpłatnej analizy dokumentów pod kątem przedawnienia. Jeśli okaże się, że w twoim przypadku wierzyciel przekroczył dozwolone terminy sporządzenie sprzeciwu i zastępstwo na rozprawie nie będzie Ciebie nic kosztowało. Dlaczego? Bo w takich wypadkach, zgodnie z art. 98 § 1 i 3 kodeksu postępowania cywilnego, moje wynagrodzenie pokrywa bezpośrednio strona przegrywająca, czyli Twój wierzyciel. Pamiętaj, że na sprzeciw masz tylko 14 dni ! Zapraszam do kontaktu.

Radca prawny Magdalena Pledziewicz jest z naszym serwisem od samego początku. Pani mecenas specjalizuje się w prawie bankowym w kwestii obrony dłużnika. Dziesiątki czytelników serwisu PrawnicyOdDlugu.pl zdecydowało się na skorzystanie z usług naszej specjalistki.

Kancelaria mec. Pledziewicz znajduje się w Toruniu, ale obsługuje sprawy w całej Polsce. Zakres działań:
sprzeciwy od nakazów zapłaty,
powództwa przeciwegzekucyjne,
prowadzenie sprawy przed komornikiem,
wstrzymywanie egzekucji z nieruchomości w razie stwierdzonych nieprawidłowości,
analiza prawidłowości umów kredytowych i tytułów wykonawczych (BTE),
odszkodowania po niezgodnych z prawem licytacjach nieruchomości,
prowadzenie spraw przeciwko bankom i firmom windykacyjnym,
prowadzenie spraw “frankowych”,
upadłość gospodarcza i konsumencka.

Główna cecha kancelarii - darmowa specjalistyczna analiza sprawy. Ze względu na doświadczenie mec. Pledziewicz potrafi bardzo konkretnie i szybko określić, czy podejmie się obrony danego dłużnika.
Ostatnie wykłady i konferencje, na których wykładała mec. Pledziewicz: [7 paź 2022] Wykład na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wideo zapis z wykładu - https://www.youtube.com/watch?v=rDZe3WIgrt8/ [9 grudnia 2022 r.] Specjalistyczne teksty mec. Pledziewicz można było przeczytać m.in. w gazetach Poza Toruń, Gazeta lokalna 24 Świecie, Nowości, portal prawo.pl, portal latweprawo.pl. Pani Magdalena dzieli się swoją wiedzą na fan page’u. Profil kancelarii obserwuje ponad 5 300 osób.
https://www.facebook.com/pledziewicz/

5 Comments

  1. a po jakim czasie przedawnia sie dług za energię ,?mam właśnie taki problem, płacę faktury a przyszli odłączyc mi prąd bo podobno mam zaległosc za 2012 rok

  2. to dlaczego TPSA ZROBIŁA SPRAWĘ PO 10 LATACH JEŚLI DŁUG SIĘ PRZEDAWNIŁ PO 3 LATACH

    • Pani Doroto wierzyciel ma prawo skierować sprawę do sądu w każdym czasie. To do dłużnika należy, żeby na pozew odpowiedział albo złożył sprzeciw od nakazu zapłaty i podnieść, że roszczenie jest przedawnione. Jeśli tego zabraknie sąd nie bierze przedawnienia pod uwagę z urzędu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

dług, oszczędzanie foto
Poprzedni wpis

Tytułem wstępu – Przedawnienie długu

koło rantunkowe
Następny wpis

Dług naturalny

Ostatnie z Terminy przedawnienia

zegar, świnka skarbonka i pieniądze

Nadużycie prawa a przedawnienie

Fakt przedawnienia roszczenia dochodzonego pozwem jest jednym z zarzutów, jakie dłużnik może podnieść przeciwko wierzycielowi w