pieniądze
Jaką część wypłaty z umowy o pracę może zabrać komornik

Jaką część wypłaty z umowy o pracę może zabrać komornik?

4.9/5 - (28 votes)

Jedną z metod wyegzekwowania zasądzonych należności od dłużnika na rzecz wierzyciela jest zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę. Egzekucję tę przeprowadza komornik działający przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika, czyli jego miejsca zamieszkania. Obowiązkiem komornika jest zawiadomienie dłużnika o dokonaniu zajęcia oraz o zakazie pobierania wynagrodzenia przez dłużnika ponad część wolną od egzekucji.

W sytuacji, gdy dochodzi do zajęcia komorniczego, warto wiedzieć, że komornik nie może zająć całego naszego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Kwestia ta jest wyraźnie uregulowana i co do zasady ograniczeniem jest kwota w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Sprzeciw od Nakazu Zapłaty

Dostałeś Nakaz Zapłaty z Sądu?
Masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu.
Zgłoś się a przeanalizujemy Twoją sprawę bezpłatnie!

Kliknij by otrzymać pomoc!   

Co do zasady, komornik zajmuje kwotę stanowiącą 50% wynagrodzenia, ale musi pozostawić dłużnikowi do dyspozycji kwotę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2018 r. zostało podniesione do kwoty 2100 złotych brutto (1530 złotych netto). W sytuacji, gdy dłużnik otrzymuje wynagrodzenie za pracę w wysokości 1530 złotych netto, komornik nie może zająć jego wynagrodzenia na rzecz prowadzonej egzekucji, gdyż tym samym przekroczyłby wyżej wskazaną kwotę wolną od potrąceń. W przypadku zaś, gdy kwota podstawowego wynagrodzenia dłużnika wynosi 3000 złotych netto, zajęciu podlega 1470 złotych – kwotą wolną od potrąceń w przypadku umowy o pracę jest 1530 złotych. Jeśli dłużnik zarabia 4000 złotych, po dokonaniu zajęcia pozostanie mu do dyspozycji 2000 złotych, gdyż jest to kwota wyższa niż 1530 złotych minimalnego wynagrodzenia, a jednocześnie zajęcie stanowi 50% pensji.

Wyjątkową sytuacją jest komornicze zajęcie alimentacyjne, w przypadku którego nie ma żadnych ograniczeń kwotowych, a zajęcie obejmuje 60% pensji, niezależnie od jej podstawowej wysokości. Przykładowo – przy wynagrodzeniu w kwocie 2000 złotych, dłużnikowi po zajęciu alimentacyjnym pozostanie do dyspozycji 800 złotych.

Powyżej zostało omówione zajęcie wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę przy zatrudnieniu na pełen etat. Co dzieje się w przypadku, gdy otrzymujemy wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenie – tzw. umów cywilnoprawnych? W tym przypadku sytuacja jest mniej korzystna dla dłużnika, gdyż zajęciu podlega całość wynagrodzenia. Można się jednak bronić przed tym, podnosząc, iż jest to nasze jedyne źródło utrzymania, a dodatkowo ma charakter powtarzalny i otrzymujemy je regularnie w podobnej wysokości.

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

zegary
Poprzedni wpis

Odpowiedź na pozew – 3 zarzuty, które warto podnieść!

plik dokumentów
Następny wpis

Sprzeciw od wyroku zaocznego – wzór z objaśnieniem

Ostatnie z Dług