jak sprawdzić KW
szukanie księgi wieczystej

Jak szybko sprawdzić treść księgi wieczystej ?

4.5/5 - (8 votes)

Jeśli chcemy sprawdzić treść księgi wieczystej nieruchomości mamy dwie opcje do wyboru. Albo wyciągnąć papierowy odpis stanu księgi z sądu, który ją prowadzi, albo sprawdzić stan elektronicznej księgi wieczystej.

Pierwsze rozwiązanie jest dłuższe ale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebny nam jest oficjalny odpis z pieczęcią sądu. Jeśli natomiast chcemy uzyskać tylko informacje na temat stanu księgi i nie mamy zamiaru nigdzie przedkładać oficjalnego odpisu, wygodniej będzie sprawdzić jej treść w internecie. Dziś praktycznie dla każdej księgi prowadzona jest wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (UWAGA na firmy, które udostępniają treści ksiąg wieczystych odpłatnie podczas gdy możemy ustalić treść za darmo korzystając z bazy państwowej!).

Załóżmy dwa warianty:

Mamy tylko „stary” numer czyli składający się wyłącznie z cyfr, dajmy na to 1234

 

Z takim numerem możemy spokojnie udać się do sądu prowadzącego księgę wieczystą (sekretariatu wydziału ksiąg wieczystych) po uzyskanie oficjalnego odpisu. Oczywiście uzyskamy go jedynie jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości. Trzeba liczyć się z obowiązkiem zapłaty kilkudziesięciu złotych – w zależności od ilości stron odpisu.

 

Jeśli chcemy sprawdzić stan księgi w internecie, musimy ustalić jej pełny numer, który wygląda mniej więcej tak: TO1T/0001234/5. Oto jak szybko ustalić taki numer. Proponuję wejść na bezpłatną stronę ministerstwa dostępną pod tym linkiem:

TUTAJ

Następnie rozwijamy listę, w której ukazują się  nazwy miast i wybieramy miasto, w którym znajduje się sąd prowadzący księgę. W następnym okienku wpisujemy „stary” numer księgi, którym dysponujemy, w naszym wypadku 1234.

Trzecie okienko przeznaczone jest na tzw. cyfrę kontrolną – od 0 do 9. Wpisujmy zatem te cyfry po kolei. Jeśli będzie to zły wybór ukaże się komunikat „zła cyfra kontrolna”, jeśli dobry – system przepuści nas dalej. Teraz wystarczy wpisać kod z obrazka … i gotowe.

 

Mamy tylko adres nieruchomości albo numer działki ale w ogóle nie znamy numeru księgi

 

Jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości – informację o numerze księgi wieczystej uzyskamy w starostwie powiatowym – wydziale geodezji i kartografii. Należy złożyć wniosek i go odpowiednio opłacić. Ostatnio opłata ta wynosiła 30 zł. Najlepiej jednak zatelefonować do starostwa albo udać się tam osobiście, żeby ustalić jak złożyć wniosek oraz jaka wysoka jest aktualnie opłata. Każde starostwo może mieć w tym względzie inne praktyki. Żeby załatwić sprawę szybko (od 1 dnia do miesiąca, półtora) lepiej najpierw ustalić odpowiednią ścieżkę działania z urzędnikiem.

 

Jeśli nie jesteśmy właścicielami nieruchomości, to w starostwie nie mamy co liczyć na udostępnienie numeru księgi po adresie. Teoretycznie możemy go uzyskać wykazując tzw. interes prawny, w praktyce bardzo trudno uzyskać ze starostwa numer księgi powołując się na ten interes.

Pozostają wówczas portale internetowe, które odpłatnie udostępniają numery ksiąg wieczystych po adresie albo numerze działki (każdej osobie – nie tylko właścicielom). Ja korzystam akurat ze strony www.ksiegiwieczyste.pl (opłata od jednego numeru – aktualnie 39 zł). Plus jest taki, że numer dostajemy od razu i nie musimy na niego czekać tygodniami.

Tylko nie mylmy portali udostępniających NUMER księgi po adresie albo numerze działki z portalami, które odpłatnie udostępniają TREŚĆ księgi wieczystej, gdy już znamy numer.

 

Skoro mamy już numer księgi możemy, jeśli jesteśmy właścicielami – udać się do sądu po odpis, jeśli nie – przejrzeć stan elektronicznej księgi wieczystej nieodpłatnie na wskazanej wyżej stronie ministerstwa sprawiedliwości.

Radca prawny Magdalena Pledziewicz jest z naszym serwisem od samego początku. Pani mecenas specjalizuje się w prawie bankowym w kwestii obrony dłużnika. Dziesiątki czytelników serwisu PrawnicyOdDlugu.pl zdecydowało się na skorzystanie z usług naszej specjalistki.

Kancelaria mec. Pledziewicz znajduje się w Toruniu, ale obsługuje sprawy w całej Polsce. Zakres działań:
sprzeciwy od nakazów zapłaty,
powództwa przeciwegzekucyjne,
prowadzenie sprawy przed komornikiem,
wstrzymywanie egzekucji z nieruchomości w razie stwierdzonych nieprawidłowości,
analiza prawidłowości umów kredytowych i tytułów wykonawczych (BTE),
odszkodowania po niezgodnych z prawem licytacjach nieruchomości,
prowadzenie spraw przeciwko bankom i firmom windykacyjnym,
prowadzenie spraw “frankowych”,
upadłość gospodarcza i konsumencka.

Główna cecha kancelarii - darmowa specjalistyczna analiza sprawy. Ze względu na doświadczenie mec. Pledziewicz potrafi bardzo konkretnie i szybko określić, czy podejmie się obrony danego dłużnika.
Ostatnie wykłady i konferencje, na których wykładała mec. Pledziewicz: [7 paź 2022] Wykład na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wideo zapis z wykładu - https://www.youtube.com/watch?v=rDZe3WIgrt8/ [9 grudnia 2022 r.] Specjalistyczne teksty mec. Pledziewicz można było przeczytać m.in. w gazetach Poza Toruń, Gazeta lokalna 24 Świecie, Nowości, portal prawo.pl, portal latweprawo.pl. Pani Magdalena dzieli się swoją wiedzą na fan page’u. Profil kancelarii obserwuje ponad 5 300 osób.
https://www.facebook.com/pledziewicz/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

kalkulator
Poprzedni wpis

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o upadłości konsumenckiej

Placeholder Photo
Następny wpis

Oddalenie powództwa w kwocie 22459 zł

Ostatnie z Hipoteka