egzekucja komornicza
egzekucja komornicza

Egzekucja komornicza a mieszkanie za granicą

4.1/5 - (9 votes)

Jakie działania podjąć gdy prowadzone jest egzekucja komornicza a mieszkamy za granicą? Bywa, że o wszczęciu przeciwko nam postępowania egzekucyjnego dowiadujemy się dopiero, gdy komornik dokona zajęcia wierzytelności rachunku bankowego. Szczególnie często się to zdarza, jeśli na co dzień mieszkamy za granicą, a sąd dokonywał doręczeń na ostatni znany mu nasz adres w Polsce. Jest to z pewnością stresująca sytuacja, jednak podjęcie odpowiednich działań może zagwarantować nam sukces.

Warto pamiętać, że zgodnie z treścią przepisu 126 §2 k.p.c. pismo procesowe będące pierwszym pismem w sprawie, a takim pismem jest pozew, powinno zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, w tym pozwanego. Wynika stąd, że to powód jest obowiązany wskazać w pozwie prawidłowy adres pozwanego.

Jak się bronić, gdy mieszkamy za granicą, a trwa egzekucja komornicza z naszego konta bankowego?

Skuteczne doręczenie nakazu zapłaty

Przede wszystkim należy pamiętać, że na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym mamy dwa tygodnie. Termin ten liczymy od momentu doręczna nam nakazu zapłaty. Pojawia się jednak pytanie jak możemy wnieść sprzeciw, skoro nawet nie doręczono nam nakazu zapłaty? Dlaczego komornik prowadzi egzekucję na podstawie nakazu zapłaty, od którego nie mieliśmy szansy się odwołać?

W tym miejscu musimy pamiętać, że kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość tzw. doręczenia zastępczego. Doręczenia korespondencji dokonuje się w mieszkaniu, w miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie. W sytuacji, gdy adresata nie ma w domu, pismo można doręczyć do rąk dorosłego domownika albo pozostawić do odbioru w najbliższej placówce pocztowej.

Należy jednak pamiętać, że doręczenie zastępcze do rąk dorosłego domownika albo nie podjęcie awizowanej przesyłki jest skuteczne tylko pod warunkiem, że adres, na który list został wysłany jest adresem zamieszkania pozwanego. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2000 r. w sprawie o sygnaturze akt I PZ 3/00: „Doręczenie dorosłemu domownikowi w trybie art. 138 § 1 k.p.c. może nastąpić wyłącznie w mieszkaniu adresata. Niedopuszczalne i nieskuteczne jest zatem doręczenie zastępcze w innym miejscu niż mieszkanie adresata, w którym doręczyciel zastanie jego domownika”.

Co więcej, istotny pogląd na temat istoty doręczenia zastępczego wyraził Sąd Apelacyjny w Warszawie. W wyroku z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie o sygnaturze VI ACa 1911/14: „Zasadą jest dokonywanie doręczeń dla osób fizycznych w mieszkaniu (patrz art. 135 § 1 k.p.c.), przez które rozumieć należy miejsce zamieszkania, a więc zgodnie z art. 25 k.c., miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Doręczenie zastępcze dokonywane w trybie art. 138 § 1 k.p.c. może być zatem uznane za skuteczne, tylko wtedy, gdy następuje ono na prawidłowy adres, a więc w miejscu zamieszkania adresata”.

Doręczenie może zostać dokonane także poprzez tzw. podwójne awizowanie przesyłki.

Doręczenie może zostać dokonane także poprzez tzw. podwójne awizowanie przesyłki. W praktyce oznacza to, iż wraz z upływem ostatniego dnia, kiedy to listonosz zostawił w naszej oddawczej skrzynce pocztowej powtórne awizo, doręczenie staje się skuteczne.

Powyższe sytuacje stanowią przykład tzw. fikcji doręczenia. Dzięki temu sąd unika przewlekłości postępowania. Zabieg ten ma na celu niejako „zmuszenie” adresata korespondencji do odbierania jej, albowiem i tak zostanie ona uznana za doręczoną.

Rozwiązanie to niesie za sobą jednak negatywne skutki. W sytuacji, gdy dana osoba zmienia swoje miejsce zamieszkania, a zarówno wierzycielowi, jak i sądowi nie jest znany nowy adres, doręczenia dokonywane są na znany im, często nieaktualny już adres. W przypadku uznania doręczenia nakazu zapłaty za skuteczne, swój bieg zaczyna dwutygodniowy termin na wniesienie sprzeciwu. Tym samym, wobec braku wiedzy, że został on wystawiony tracimy możliwość wniesienia sprzeciwu.

Co robić gdy trwa egzekucja komornicza?

Przede wszystkim możemy napisać stosowne pismo do sądu, który wydał nakaz zapłaty, będący podstawą toczącej się przeciwko nam egzekucji. W treści tego pisma wnosimy o dokonanie skutecznego doręczenia nakazu zapłaty na wskazany, aktualny adres. Przedstawiamy także zaistniałą sytuację, załączając dowody na poparcie naszych twierdzeń o niezamieszkiwaniu w miejscu, gdzie uprzednio próbowano doręczyć nam nakaz. Dowodem na to mogą być wszelkie pisma kierowane na nasz aktualny adres. Przede wszystkim zaświadczenie o wymeldowaniu z poprzedniego adresu. Warto wykazać, że w dacie doręczenia nakazu zapłaty nie zamieszkiwaliśmy pod tym adresem.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2007 r. IV CZ 60/07, w razie braku doręczenia stronie pozwanej odpisu orzeczenia, termin do jego złożenia nie rozpoczyna biegu, a sprzeciw od nakazu zapłaty należy uznać za wniesiony prawidłowo jeszcze przed rozpoczęciem biegu terminu do jego wniesienia.  W sytuacji, gdy sąd uwzględni nasz wniosek o dokonanie doręczenia i tego dokona, na nowo zacznie biec dwutygodniowy termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w terminie skutkuje tym, że nakaz zapłaty traci moc. Tym samym komornik nie powinien prowadzić egzekucji, gdyż nie posiada już ważnego tytułu wykonawczego. Możemy więc wnosić do komornika o wstrzymanie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Wynika to wprost z treści przepisu art. 825 ust. 2. k.p.c. Zgodnie z jego treścią, organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub w części na wniosek, jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności albo orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub utraciło moc. Przepis ten dotyczy wyżej wskazanej sytuacji. Warto pamiętać, że umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych.

Sprzeciw od Nakazu Zapłaty

Dostałeś Nakaz Zapłaty z Sądu
lub jest prowadzona przeciwko tobie egzekucja komornicza

Zgłoś się a przeanalizujemy Twoją sprawę bezpłatnie!

Kliknij by otrzymać pomoc!   

Czy mogę odzyskać pobrane podczas egzekucji komorniczej pieniądze?

Warto pamiętać, że jeśli sąd wskutek wniesionego przez nas sprzeciwu od nakazu zapłaty wyda postanowienie umarzające postępowanie lub wyrok oddalający powództwo, możemy odzyskać pobrane przez komornika w toku egzekucji pieniądze.

W sytuacji, gdy komornik pobrał na rzecz wierzyciela środki z naszego rachunku bankowego, wskutek umorzenia postępowania, możemy wzywać wierzyciela o zwrot bezpodstawnie uzyskanych pieniędzy. W sytuacji, gdy wierzyciel nie chce dobrowolnie zwrócić nam pieniędzy, pozostaje nam wniesienie stosownego powództwa do sądu przeciwko wierzycielowi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Wstrzymanie egzekucji z nieruchomości w procesie o pozbawienie wykonalności tytułu wykon
Poprzedni wpis

Wstrzymanie egzekucji z nieruchomości w procesie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego

Egzekucja z rachunku bankowego
Następny wpis

Egzekucja z rachunku bankowego po nowelizacji w 2018 r.

Ostatnie z Egzekucja komornicza