nakaz z sądu
Czy odbierać pocztę z sądu

Nakaz z sądu. Czy odbierać pocztę?

4.9/5 - (23 votes)

Co robić, gdy  listonosz wyjmuje z torby przesyłkę poleconą , a podejrzewasz, że w niej jest  nakaz z sądu? Nie jedna osoba staje przed dylematem – odbierać, czy nie? Odpowiedź brzmi – tak, odbierać.

Nie odbieranie przesyłek sądowych może nam jedynie zaszkodzić. Dlaczego? Z uwagi na art. 139 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie tym przepisem, jeśli adresat nie podejmie przesyłki w terminie 14 dni (tj. po podwójnym awizowaniu), ma miejsce tzw. fikcja doręczenia.

Sprzeciw od Nakazu Zapłaty

Dostałeś Nakaz Zapłaty z Sądu?
Masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu.
Zgłoś się a przeanalizujemy Twoją sprawę bezpłatnie!

Kliknij by otrzymać pomoc!   

 

W praktyce oznacza to, że jeśli nie odbierzemy przesyłki bezpośrednio od listonosza albo w ciągu następnych 14 dni z placówki pocztowej, to sąd uzna ją za doręczoną. Od tej chwili zaczną dla Ciebie bieg wszystkie terminy. Jeśli w przesyłce znajdował się nakaz z sądu z pozwem o roszczenie przedawnione, to od dnia, w którym sąd uznał przesyłkę za doręczoną, rozpocznie bieg termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Jeśli nie wniesiesz sprzeciwu nakaz uprawomocni się i nie będziesz miał już możliwości powołania się na przedawnienie roszczenia. W efekcie po tym jak wierzyciel wystąpi i otrzyma klauzulę wykonalności, może sprawę oddać do komornika. Później będzie prowadzona egzekucja, a Ty nie będziesz mógł w tej sprawie nic już zrobić.

Przesyłka może być uznana za doręczoną tylko, jeśli adresat w chwili, gdy próbowano dokonać doręczenia, faktycznie pod tym adresem zamieszkiwał. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Co zrobić, jeśli nie wiedziałem o nakazie zapłaty?

Odebrałeś Nakaz z sądu co dalej?

Teraz powinieneś skupić się na sporządzeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty. Masz na to 14 dni. Pamiętaj ten termin jest nieprzekraczalny!

Zapoznaj się z innymi wpisami ta temat tego w jaki sposób sporządzić Sprzeciw od Nakazu Zapłaty

 

Jeśli ten artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, albo poszukujesz profesjonalnej pomocy radcy prawnego w sprawie zadłużenia, które uważasz za przedawnione, zapraszam do kontaktu.

Radca prawny Magdalena Pledziewicz jest z naszym serwisem od samego początku. Pani mecenas specjalizuje się w prawie bankowym w kwestii obrony dłużnika. Dziesiątki czytelników serwisu PrawnicyOdDlugu.pl zdecydowało się na skorzystanie z usług naszej specjalistki.

Kancelaria mec. Pledziewicz znajduje się w Toruniu, ale obsługuje sprawy w całej Polsce. Zakres działań:
sprzeciwy od nakazów zapłaty,
powództwa przeciwegzekucyjne,
prowadzenie sprawy przed komornikiem,
wstrzymywanie egzekucji z nieruchomości w razie stwierdzonych nieprawidłowości,
analiza prawidłowości umów kredytowych i tytułów wykonawczych (BTE),
odszkodowania po niezgodnych z prawem licytacjach nieruchomości,
prowadzenie spraw przeciwko bankom i firmom windykacyjnym,
prowadzenie spraw “frankowych”,
upadłość gospodarcza i konsumencka.

Główna cecha kancelarii - darmowa specjalistyczna analiza sprawy. Ze względu na doświadczenie mec. Pledziewicz potrafi bardzo konkretnie i szybko określić, czy podejmie się obrony danego dłużnika.
Ostatnie wykłady i konferencje, na których wykładała mec. Pledziewicz: [7 paź 2022] Wykład na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wideo zapis z wykładu - https://www.youtube.com/watch?v=rDZe3WIgrt8/ [9 grudnia 2022 r.] Specjalistyczne teksty mec. Pledziewicz można było przeczytać m.in. w gazetach Poza Toruń, Gazeta lokalna 24 Świecie, Nowości, portal prawo.pl, portal latweprawo.pl. Pani Magdalena dzieli się swoją wiedzą na fan page’u. Profil kancelarii obserwuje ponad 5 300 osób.
https://www.facebook.com/pledziewicz/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Nakaz zapłaty z Elbląga
Poprzedni wpis

Nakaz zapłaty z Elbląga – jak podjąć obronę?

sprzeciw od nakazu
Następny wpis

Co zrobić, jeśli nie wiedziałem o nakazie zapłaty?

Ostatnie z E-Sąd