Upadłość Konsumencka
Upadłość Konsumencka

Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej cz.II

5/5 - (3 votes)

Zajmując się kwestią ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie można pominąć tzw. wymagań formalnych, które musi spełniać wniosek, ażeby mógł zostać przez właściwy Sąd rozpoznany i uwzględniony.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U.2016.2171 t.j. z dnia 2016.12.28) wniosek o ogłoszenie tzw. upadłości konsumenckiej należy złożyć na urzędowym formularzu, który, poza danymi osobowymi, identyfikacyjnymi dłużnika, winien zawierać także kompletne, jak również aktualne na dzień składnia przedmiotowego wniosku dane, dotyczące majątku dłużnika z szacunkową wyceną jego składników oraz ewentualnych zabezpieczeń, ustanowionych na konkretnych jego składnikach.

Ponadto, wniosek ten należy uzupełnić o dokładne informacje w przedmiocie wierzytelności dłużnika względem banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych oraz względem innych podmiotów.

We wniosku należy dokonać także tzw. spisu wierzycieli ze wskazaniem na imiona i nazwiska lub nazwy wierzycieli oraz ich adresy, w tym wysokość oraz termin zapłaty poszczególnych wierzytelności.

Niemalże w ten sam sposób trzeba uzupełnić rubrykę wniosku, przeznaczoną dla tzw. wierzytelności spornych, przy czym dodatkową informacją w tym przypadku będzie oznaczenie zakresu, w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności.

Występując z wnioskiem o ogłoszenie tzw. upadłości konsumenckiej dłużnik winien złożyć także oświadczenie, iż nie zachodzą wobec niego okoliczności, o których mowa w treści przepisu art. 4914 ust. 2 i 3 w/w ustawy.

Nie mniej istotną częścią rzeczonego wniosku jest także jego uzasadnienie, w którym powinien się znaleźć dokładny opis sytuacji dłużnika, z wyjaśnieniem wszelkich zdarzeń faktycznych i prawnych, które doprowadziły go do stanu niewypłacalności, ze wskazaniem, kiedy i jakich zobowiązań finansowych dłużnik zaprzestał wykonywać, z jakich powodów, jakie to miało dla niego dalsze konsekwencje itp.

Wniosek podlega opłacie, która wynosi 30,00 zł; należy go złożyć do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika, za które, w przypadku osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, uznaje się co do zasady, miejsce jej zwykłego pobytu.

Chcesz, abyśmy  przeprowadzili Twoją upadłość konsumencką skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci warunki współpracy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Upadłość konsumencka foto
Poprzedni wpis

Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej cz.I

Dostęp do akt E-Sąd
Następny wpis

Dostęp do akt sprawy w Lublinie on-line – wzór wniosku

Ostatnie z Dług