młotek sądu
młotek sądu

Czy warto składać sprzeciw od nakazu zapłaty?

5/5 - (3 votes)

Pod każdym nakazem zapłaty znajdziemy pouczenie o możliwości złożenia sprzeciwu albo zarzutów od nakazu zapłaty w ciągu 14 dni od jego odebrania. Często pojawia się wówczas pytanie – czy to się opłaca? Jeśli chcę walczyć o swoje racje ale nie jestem w 100% pewny wygranej, to czym ryzykuję? W tym artykule odpowiemy na to pytanie.

Ryzyko odwołania się od nakazu i później przegrania sprawy to wzrost kosztów postępowania, które pozwany będzie musiał ponieść. Nie jest to jednak wzrost znaczny.

Koszty sądowe w nakazie zapłaty to koszty zwrotu na rzecz powoda ¼ opłaty od pozwu oraz 75% ustawowego wynagrodzenia pełnomocnika procesowego (radcy prawnego albo adwokata). Jeśli złożymy sprzeciw/zarzuty i przegramy sprawę, to ostatecznie zostaniemy obciążeni całością opłaty od pozwu, a nie ¼, jak wynikało z nakazu, będziemy też musieli zapłacić 100 %, a nie 75 % wynagrodzenia pełnomocnika strony przeciwnej.

Jeśli masz poważne zastrzeżenia  do roszczenia powoda i czujesz, że powinieneś stanąć w obronie swoich praw, to ryzyko wzrostu kosztów w tak nieznacznej skali nie powinno Ciebie, drogi Czytelniku, powstrzymywać. Jest to jednak kwestia indywidualnej kalkulacji każdego pozwanego. Sami musimy ocenić, czy jesteśmy gotowi podjąć takie ryzyko.

Trzeba mieć też na uwadze, że koszty sądowe mogą wzrosnąć, jeśli sprawa będzie skomplikowana i np. powstanie konieczność pokrycia kosztów wynagrodzenia biegłego sądowego.

Radca prawny Magdalena Pledziewicz jest z naszym serwisem od samego początku. Pani mecenas specjalizuje się w prawie bankowym w kwestii obrony dłużnika. Dziesiątki czytelników serwisu PrawnicyOdDlugu.pl zdecydowało się na skorzystanie z usług naszej specjalistki.

Kancelaria mec. Pledziewicz znajduje się w Toruniu, ale obsługuje sprawy w całej Polsce. Zakres działań:
sprzeciwy od nakazów zapłaty,
powództwa przeciwegzekucyjne,
prowadzenie sprawy przed komornikiem,
wstrzymywanie egzekucji z nieruchomości w razie stwierdzonych nieprawidłowości,
analiza prawidłowości umów kredytowych i tytułów wykonawczych (BTE),
odszkodowania po niezgodnych z prawem licytacjach nieruchomości,
prowadzenie spraw przeciwko bankom i firmom windykacyjnym,
prowadzenie spraw “frankowych”,
upadłość gospodarcza i konsumencka.

Główna cecha kancelarii - darmowa specjalistyczna analiza sprawy. Ze względu na doświadczenie mec. Pledziewicz potrafi bardzo konkretnie i szybko określić, czy podejmie się obrony danego dłużnika.
Ostatnie wykłady i konferencje, na których wykładała mec. Pledziewicz: [7 paź 2022] Wykład na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wideo zapis z wykładu - https://www.youtube.com/watch?v=rDZe3WIgrt8/ [9 grudnia 2022 r.] Specjalistyczne teksty mec. Pledziewicz można było przeczytać m.in. w gazetach Poza Toruń, Gazeta lokalna 24 Świecie, Nowości, portal prawo.pl, portal latweprawo.pl. Pani Magdalena dzieli się swoją wiedzą na fan page’u. Profil kancelarii obserwuje ponad 5 300 osób.
https://www.facebook.com/pledziewicz/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Sąd
Poprzedni wpis

Dlaczego sądy nie powinny wydawać nakazów

chroń pieniądze
Następny wpis

Opłata likwidacyjna – czym w istocie rzeczy jest?

Ostatnie z Nakaz Zapłaty