Pomoc dokumnety nakaz
Pomoc dokumnety nakaz

Co to jest nakaz zapłaty

5/5 - (3 votes)

O tym, że sądy wzywają na rozprawy i wydają wyroki wie każdy z nas. Nie wszyscy jednak słyszeli o takim tworze jak nakaz zapłaty. Po otrzymaniu tego typu poczty zastanawiamy się co to właściwie za dokument i co oznacza jego wydanie? Pojawia się pytanie – „czy mam jeszcze możliwość obrony”?

Nakaz zapłaty to jedna z form ostatecznego orzekania o sprawach przez sądy. Gdy postępowanie kończy się skład orzekający podejmują decyzje, a formalnie rzecz biorcą – wydaje orzeczenia. Następuje to w formie wyroku, postanowienia czy też nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym albo nakazowym.

Dlatego, jeśli otrzymałeś przesyłką poleconą nakaz zapłaty z sądu, to oznacza, że sąd rozpoznał Twoją sprawę i wydał ostateczne rozstrzygnięcie. W tym miejscu trzeba też wyraźnie podkreślić – to normalne, że do momentu otrzymania nakazu nie zostałeś o sprawie powiadomiony. Pozwany dowiaduje się o wniesieniu pozwu dopiero z momentem doręczenia nakazu zapłaty. To normalna procedura.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz już nic w sprawie zrobić. Podstawowym prawem każdego uczestnika postępowania sądowego jest możliwość obrony swoich praw. Cechą charakterystyczną nakazu jest bowiem to, że od momentu jego doręczenia pozwany dysponuje 14-dniowym terminem na odwołanie się w formie sprzeciwu albo zarzutów do nakazu (w zależności czy jest to nakaz w postępowaniu upominawczym czy nakazowym).

Jeśli taki dokument wpłynie do sądu, nakaz automatycznie traci moc, sąd wyznacza rozprawę i sprawa rozpatrywana jest w tradycyjnej formie. Masz wówczas możliwość wypowiedzenia się na posiedzeniu, zgłaszania dowodów na poparcie swoich twierdzeń (najczęściej świadków i dokumentów). Możesz dać pełnomocnictwo radcy prawnemu albo adwokatowi, który poprowadzi Twoją sprawę, a jeśli Twoja sytuacja materialna i skomplikowanie sprawy na to pozwalają – możesz otrzymać pomoc profesjonalnego pełnomocnika z urzędu. Po rozprawie sąd wyda rozstrzygnięcie w postaci wyroku.

Dlatego, jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty, to od Ciebie zależy, czy będzie to koniec Twojej sprawy czy dopiero jej początek.

Radca prawny Magdalena Pledziewicz jest z naszym serwisem od samego początku. Pani mecenas specjalizuje się w prawie bankowym w kwestii obrony dłużnika. Dziesiątki czytelników serwisu PrawnicyOdDlugu.pl zdecydowało się na skorzystanie z usług naszej specjalistki.

Kancelaria mec. Pledziewicz znajduje się w Toruniu, ale obsługuje sprawy w całej Polsce. Zakres działań:
sprzeciwy od nakazów zapłaty,
powództwa przeciwegzekucyjne,
prowadzenie sprawy przed komornikiem,
wstrzymywanie egzekucji z nieruchomości w razie stwierdzonych nieprawidłowości,
analiza prawidłowości umów kredytowych i tytułów wykonawczych (BTE),
odszkodowania po niezgodnych z prawem licytacjach nieruchomości,
prowadzenie spraw przeciwko bankom i firmom windykacyjnym,
prowadzenie spraw “frankowych”,
upadłość gospodarcza i konsumencka.

Główna cecha kancelarii - darmowa specjalistyczna analiza sprawy. Ze względu na doświadczenie mec. Pledziewicz potrafi bardzo konkretnie i szybko określić, czy podejmie się obrony danego dłużnika.
Ostatnie wykłady i konferencje, na których wykładała mec. Pledziewicz: [7 paź 2022] Wykład na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wideo zapis z wykładu - https://www.youtube.com/watch?v=rDZe3WIgrt8/ [9 grudnia 2022 r.] Specjalistyczne teksty mec. Pledziewicz można było przeczytać m.in. w gazetach Poza Toruń, Gazeta lokalna 24 Świecie, Nowości, portal prawo.pl, portal latweprawo.pl. Pani Magdalena dzieli się swoją wiedzą na fan page’u. Profil kancelarii obserwuje ponad 5 300 osób.
https://www.facebook.com/pledziewicz/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Windykator
Poprzedni wpis

Co może windykator

Sąd
Następny wpis

Dlaczego sądy nie powinny wydawać nakazów

Ostatnie z Dług